Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třídění odpadů má smysl.

Chtěl bych toto tvrzení potvrdit na základě svých zkušeností. V naší rodině jsem zavedl třídění již v roce 2003.. Naše rodina je zatím nevelká a čítá pouze mě a manželku. Do budoucna až se rozrosteme budeme třídit i za naše děti, které budeme vést již od malička k šetrnému vztahu k přírodě.

Třídíme pouze ty komodity, které nám umožňuje náš současný třídící systém, za to poctivě. Zhruba v polovině roku 2007 jsme v naší vesnici přešli na nový systém třídění. Třídíme komodity: papír, plasty, sklo smíšené a tetra packy. Bohužel jsme přišli o možnost třídít plechovky. Jelikož máme dva kocoury, tak počet plechovek od kočičích dobrot je u nás značný. Bohužel nová firma zajišťující odvoz tříděného odpadu, tuto surovinu nevyváží.

Na naší malé rodině bych rád ukázal kolik průměrně vytřídíme surovin za rok.

Organický o.  66 kg

Sklo                45 kg

Plasty              27 kg

Papír               179 kg

Tetrapack       cca 120 ks krabic od mléka, džusů. (Hmotnost odhaduji na cca 3,5kg)

Celkem           320,5 kg

Na osobu tedy roční úspora číní 160 kg. Z toho celých 66 kg (organický materiál) se vůbec nedostane do kontejneru. Je ukládán na kompost.

Při průměrné váze plné popelnice 25 kg obec ušetří za vývoz 6,5 popelnice na osobu. Múže se to zdát jako male číslo, ale když bude místo 1 člověka třídit odpad 1000 lidí je úspora surovin, které neskončí na skládce 160 tun za rok. To reprezentuje jednu malou vesnici.